Zarastený necht


U nás Vám ponúkneme efektívnu možnosť vyriešiť tento problém na trvalo.

ŠPONA alebo strojček na nechty

Zarastanie nechtov. Koľkí z nás poznajú tento problém? A koľkí z nás zažili problémy so zarasteným nechtom na vlastnej koži. Dalo by sa povedať, že každý piaty človek na svete trpí alebo trpel týmto problémom.

Zobraziť autentické obrázky

Prečo nechty zarastajú?

A) Dôvodov prečo nechty zarastajú je hneď niekoľko. Jeden najvšeobecnejší je zarastenie nechtov vzniknuté nesprávnym strihaním nechtov.

Pravidlá správneho strihania nechtov

 1. Nechty strihajte najviac dorovna ako je to možné
 2. Nikdy nevystrihujte nechty do hĺbky, nechtové lôžko sa pri tejto „operácií“ môže zapáliť

  Zobraziť autentické obrázky
 3. Nechty na nohách nenechávajte príliš dlhé, v topánkach by sa mohli ohnúť (prispôsobia sa tvaru topánky) a v strednej časti by sa mohli odtrhnúť od nechtového lôžka, čo sa prejaví vytvorením bubliny pod nechtom, prípadne sa necht môže po bokoch prasknúť (čo neskôr spôsobí, že sa v týchto miestach bude pri vyrastaní necht bolestivo zalamovať),  z dlhodobého hľadiska dlhé nechty zvyknú drápovitieť.
  Zobraziť autentické obrázky
 4. Nechty nestrihajte veľmi hlboko, skrátite si nechtové lôžko a necht nebude mať pekný prirodzený tvar, ale bude mať tvar tzv. televízora

  Zobraziť autentické obrázky

B) Druhým notoricky známym dôvodom zarastania nechtov je nosenie príliš úzkej obuvi. Dôležité je, že topánky môžu byť úzke na šírku (prsty sú v topánke veľmi stlačené a bolia akoby z boku) , ale tiež na výšku v špičkovej časti (toto poznáme najčastejšie my dámy, keď nás bolia nechty akoby z hora, ale tiež to poznajú i muži najmä futbalisti).

C) Tretím veľmi obvyklým dôvodom je nosenie nevhodnej obuvi pri vychádzkach a túrach, ktorá nohu nedrží dostatočne v oblasti priehlavku (nártu) a teda chodidlo nie je pevne usadené v topánke. Nechty, najmä palcové, narážajú do prednej časti topánky. Toto relatívne malé dráždenie spôsobí, že sa pod nechtom vytvorí najprv veľká modrina, potom sa necht oddelí od nechtového lôžka a následne odpadne. Necht, ktorý vyrastá na jeho mieste, je veľmi často úzky a začína vrastať do kože.

Rozoznávame tri štádiá zarastenia nechtov

 1. Otlačenie – koža okolo nechtu je začervenaná, v okolí nechtu je malý opuch, okolie nechtu je bolestivé, ale nie príliš.

  Zobraziť autentické obrázky
 2. Akútny zápal – koža okolo nechtu je veľmi začervenená, okolo nechtu môžeme vidieť krvavý výtok alebo hnis, teraz je už bolesť bodavá a pulzujúca.

  Zobraziť autentické obrázky
 3. Chronický zápal – v okolí nechtu sa vytvára veľký opuch a tzv. divé mäso (granulózne tkanivo), bolesť je taká veľká, že postihnutá osoba tento prst pri chôdzi takmer nepoužíva.

  Zobraziť autentické obrázky

Riešenie problému so zarastajúcim nechtom

 1. Chirurg – môže ošetriť necht viacerými spôsobmi, z ktorých najčastejšie používanou metódou je hlboké vystrihnutie nechtu, ďalšia obvyklá metóda je strhnutie nechtu, prípadne plastika nechtového lôžka (ide o odstránenie časti nechtu v mieste zarastania), posledná takmer nepoužívaná technika je technika vyrezania kože okolo nechtu tzv. VANDEBOS metóda (vzhľadom na invazívnosť zákroku sa tejto metóde lekári vyhýbajú, má však zo všetkých spomenutých metód najvyššiu účinnosť)
 2. Pedikérka – môže necht podbrúsiť, podložiť tamponádou, vystrihnúť alebo Vám aplikuje STROJČEK NA NECHT – ŠPONU

Čo je to ŠPONA

Šponu nazývame tiež strojčekom na nechty, ktorého úlohou je to isté ako je úloha strojčeka na zuby. Vyrovnávať. Strojček na zuby vyrovnáva zuby, tak aby boli rovné a špona zase vyrovnáva nechty, ktoré zarastajú práve preto, že sú viac alebo menej zatočené. Prirodzený tvar nechtov je viac-menej plochý, preto jeho zatočenie spôsobí prstu veľký problém.

Samozrejme, poznáme veľa druhov špon (nalepovacie, umelohmotné, drôtené, zložené z viacerých časti alebo len z jednej časti). Každý druh má svoje prednosti. Najúčinnejšie sú však špony drôtené. Špony pomôžu aj tam, kde nedokáže pomôcť ani chirurg. Najdôležitejšie je, že špona vyrieši problém so zarastaním nechtu navždy.

Zobraziť autentické obrázky
Zobraziť autentické obrázky (#1)
Zobraziť autentické obrázky (#2)
Zobraziť autentické obrázky (#3)
Zobraziť autentické obrázky (#4)
Zobraziť autentické obrázky (#5)