- Podologický screening

- Kalceotika alebo výroba topánky ako veda

- Vplyv vnútornej klenby nožnej na správne držanie tela

- Topánky a noha

 

 

 

 

 

Vyšetrenie chodidiel a nohy je nutným predpokladom pre každú správnu pohybovú aktivitu. Patrí sem akýkoľvek šport vrátane behu ale aj bežné a pre nás obyčajné chodenie. Vyšetrenie spočíva v kontrole a posúdení stavu chodidiel v statickom i dynamickom zaťažení. Preto vyšetrujeme chodidlá na plantoskope, za pomoci bežiaceho pásu a za pomoci 3D scanera.

Plantoskopické vyšetrenie ukáže stav chodidiel v statickom zaťažení, teda v stoji, kedy je možné posúdiť padnutie alebo naopak vyklenutie klenby, posúdiť postavenie pätnej kosti a lýtka.

3D scaner ukáže ako vplýva postavenie chodidla na chrbticu a za jeho pomoci vieme posúdiť rotáciu panvy a následnú rotáciu chrbtice. Rovnako vieme vyhodnocovať za pomoci 3D scanera prehnutie a prepadnutie chrbtice (lordóza, kyfóza) alebo skoliotické prejavy na chrbtici  a klientovi ukázať ako vplýva postavenie chodidiel na celkový stav tela i chrbtice.

Vyšetrenie na bežiacom páse mám umožní pozorovať nesprávne stereotypy chôdze klienta a zvoliť správne nápravné mechanizmy. V praxi sa nám veľmi často stáva, že klient chodí a pri tejto obyčajnej činnosti vynakladá obrovské množstvo energie tela na rôzne úhybné manévre. Potom je chôdza veľmi únavná a celé telo sa veľmi rýchlo unaví, nohy začnú bolieť a vedie to k nečinnosti človeka.

Po vyšetrení nasleduje cvičenie na akupresúrnom chodníku, kde sa učíme s klientom správne chodiť, chodiť po nerovnom povrchu. Pokračujeme na umelej tráve, kde sa učíme opäť vnímať pôdu pod nohami, dikobraz aktivuje malé i veľké svaly chodidla aj predkolenia, balančná plošina nás učí používať prsty ako stabilizátory a cop učí správnemu odvíjaniu chodidla od podložky a správnemu ukladaniu chodidla na podložku. Malí ježkovia opäť aktivujú akupresúrne body, čím sa aktivuje celé chodidlo. Nakoniec sa učíme správne stáť na rovnej zemi a vnímať ju. Niekedy je veľký problém správne sa postaviť a rozložiť tak najefektívnejšie váhu tela na celé naše chodidlo tak, aby boli využité všetky svaly, ktoré majú byť využité a tie, ktoré majú oddychovať, aby oddychovali.

Nakoniec, ak sú poruchy chodidla a celkového pohybu  veľké je potrebné, aby ste istý čas navštevovali nášho fyzioterapeuta, ktorý Vám vysvetlí, naučí a uvoľní rôzne svalové štruktúry tak, aby ste svoje telo mohli efektívnejšie využívať.

Výroba vložky je samostatnou kapitolou. Niekedy je nutné chodidlu pomôcť, aby vedelo správne chodiť. Často sa stáva, že dve nohy jedného človeka nie sú identické. Čím je podobnosť chodidiel väčšia, tým nutnejšia je potreba nosenia vložiek do topánok. Preto vyrábame priamo na mieru každému klientovi individuálne vložky do topánok. Ako základ používame vložky Formthotics, Schein alebo Super Feet – vždy ich výber závisí od potreby konkrétnej nohy. Sú to termoplastické vložky, ktoré sa aj napriek individuálnym pelotám, ktoré tam prilepíme podľa konkrétnej potreby, čiastočne prispôsobia nohe a ľahšie sa v nich chodí. Výsledkom nosenia vložiek je efektívne využívanie nášho tela a pohodlnejšia, bezbolestná chôdza.