Obuv a kalceotika


Kalceotika je obor, ktorý sa zaoberá indikovaním, zhotovením a aplikáciou pomôcok pre chorú alebo chybnú nohu. Venuje sa technickému rešeniu vrodených a získaných chýb nohy u detí a dospelých tak, aby bola zabezpečená dostatočná mobilita klienta a primeraný komfort pri chôdzi. Tento cieľ je možné dosiahnuť ortopedickou obuvou a ortopedickými vložkami.

Historický vývoj výroby topánok

Prvá zmienka o topánkach siaha približne do roku 3300 p. n. l.. Neskôr sa stretávame s topánkami v období starovekého Grécka a Ríma, kedy boli topánky otvorené. Neskôr okolo stredoveku vznikla obuv úzkych a špicatých tvarov, topánky boli už plné. V roku 1600 sa začali opäť vyrábať mokasíny, ktoré nosili už aj Babylončania. Na začiatku 17. storočia sa začali vyrábať topánky s podpätkami. V 19. storočí sa začali ženské topánky vyrábať vyššie a úlohou ženskej obuvi bolo zvýraznenie štíhlej siluety nohy.

Do roku 1845 bola obuv vyrábaná výhradne ručne, výroba 1 páru topánok zabrala 1 celý deň. Po uvedenom roku sa začala obuv vyrábať za pomoci mechanickej výroby, čo napomohlo k vývoju hromadnej výroby obuvi. 19. storočie zaznamenalo obrovský rozmach výroby obuvi, ktorý pokračuje do dnes.

Základné rozdelenie obuvi

Obuv predstavuje všetky druhy krytia nôh. Je určená na chôdzu a iné účely (chôdza, beh, tanec, práca). Preto obuv môžeme rozdeliť na 3 základné druhy: konfekčná obuv, zdravotná obuv a ortopedická obuv.

Konfekčná obuv je obuv vyrábaná hromadne, podlieha módnym trendom a je určená vždy na konkrétny účel použitia. Preto sa vyrába ako obuv vychádzková, do dažďa, na beh, na golf alebo iné druhy športu, na zimu, na leto, na jeseň, na jar. Vyrába sa z rôznych materiálov, ktorých použitie je určené spôsobom použitia obuvi a požiadaviek módy.

Zdravotná obuv vyhovuje požiadavkám a zásadám zdravého obúvania. Chráni nohu pred poškodením a preťažením v dôsledku stereotypného denného zaťaženia.  Vyrába sa podľa účelu použitia na doma, vychádzková, športová, nadrozmerná a podrozmerná obuv. Špeciálna zdravotná obuv eliminuje problémy s jednoduchšími deformáciami a výrastkami na nohách.

Ortopedická obuv je zdravotnou pomôckou, ktorá sa používa na ošetrenie chybnej nohy. Zhotovuje sa výhradne individuálne podľa presných odtlačkov nohy na predpis odborného lekára.   

Základné požiadavky na obuv

 1. Dostatočný priestor obuvi, hlavne v prstovej časti

Vnútorný tvar obuvi by mal čo najviac odpovedať prirodzenému tvaru chodidla užívateľa. Čím je prstová časť topánky rovnejšia , tým palec v prirodzenejšej polohe a nie je tlačený k ostatným prstom. Obuv musí byť dostatočne veľká – dlhá i široká. Noha potrebuje priestor, aby sa klenby pri pohybe mohli oplošťovať a opäť vytvárať.

 1. Dokonalá flexibilita obuvi

Znamená, že najmä v oblasti prstov musí byť obuv dokonale ohýbateľná, aby bolo možné zabezpečiť dobrý odval nohy po zemi a zároveň, aby bolo možné urobiť dokonalý odraz nohy zo zeme.

 1. Úmerná výška a šírka podpätku

Nosenie veľmi vysokých opätkov, vedie k deformitám prstov, klienb ale i skracovaniu Achilovej šlachy, problémy s krvným zásobením dolných končatín a bolesti chrbtice. Opätok aby bol anatomicky vhodný by mal byť dostatočne široký, výškovo do 4 cm – takýto opätok podporuje vytvorenie a posilnenie funkcie pozdĺžnej klenby. Akýkoľvek vyšší opätok prenáša váhu tela na prstovú časť, kde na túto hmotnosť nie je chodidlo prispôsobené. Každý centimeter výšky podpätku znemená 10% váhy tela.

 1. Vybočené (varózne) alebo kolmé postavenie pätovej časti topánky

Postavenie päty v topánke má byť kolmé na podložku, prípadne môže byť mierne varózne, teda vybočené. Noha má byť v priamom prípadne supinačnom postavení (postavenie na malíčkovú stranu chodidla).

 1. Pevný a dostatočne dlhý opätok

Aby bola noha dostatočne fixovaná, je potrebné, aby bol podpätok dostatočne pevný (nesmie byť však veľmi tvrdý ale ani veľmi mäkký). Tiež musí byť dostatočne dlhý (zasahujúci do klenbovej oblasti), čím sa zabezpečí vhodný sklon podrážky.

 1. Anatomicky správne vymodelovaný zvršok obuvi

Vhodný strih zvršku topánky zabezpečuje správnu fixáciu chodidla, drží nohu pevne proti opätku a bráni jej posuvu v topánke.

 1. Vyhovujúci materiál z hľadiska hygienického i z hľadiska správneho obúvania

Obuv by sme mali uprednostňovať vyrábanú z prírodných priedušných materiálov, ktoré sú dostatočne mäkké a absorbujúce vlhkosť, resp. odvádzajúce vlhkosť von z topánky.

 1. Tlmenie nášľapných síl podrážok

Kvalitná podošva topánky sa má vyznačovať dobrými tlmiacimi vlastnosťami, aby nedochádzalo k prenosu otrasov z úderov chodidla o zem na jednotlivé kĺbové spojenia nie len na chodidle, ale aj ostatnom tele.

 1. Malá resp. primeraná hmotnosť obuvi

Podľa rôznych výskumov každých 100g topánky, znamená, že nohy musia zdvihnúť o 1 tonu naviac. Hmotnosť obuvi má byť teda čo najnižšia, toto platí najmä pre športovú obuv.

Vzhľad verzus funkcia

Samozrejme pri výbere obuvi sa bežný klient rozhoduje podľa módneho tvaru i farebného prevedenia obuvi. Z tohto dôvodu je štýlová obuv označovaná ako neortopedická. Ortopedická obuv nemá dostatočný ohlas u užívateľov. Pre väčšinu bežných užívateľov je označenie "ortopedická obuv" synonymom topánok, ktoré sú drahé a neatraktívne. V skutočnosti však ide o pevnú, komfortnú, obyčajne šnurovaciu , pohodlnú obuv určenú pre ľudí s deformitami nôh a inými poškodeniami.

Skladba topánky

 1. Kopyto

Kopyto je model pomocou, ktorého sa vyrába konkrétny model topánky.

 1. Zvršok

Zvršok je časť topánky, ktorá kryje chrbtovú časť chodidla (tj. časť, na ktorú sa pozeráme). Pri výrobe zvrškov je veľmi dôležitá výška zvršku (aby netlačila a neotláčala priehlavok), zapínanie zvršku, prípadne použitie jazyka v topánke, strih zvršku a výstuhy a spevnenia zvršku obuvi.

 1. Opätok

Opätok má za úlohu spevňovať pätnú Časť chodidla, zabraňuje a odoláva krútiacim silám pri chôdzi, zvyšuje stabilitu nohy a redukuje rýchlosť vtáčania chodidla do vnútra.

 1. Klenok

Klenok je predĺžená výstuha strednej časti topánky. Je to spevnenie klenbovej oblasti obuvi.

 1. Špička

Špička má za úlohu chrániť prsty pred poranením (náraz pri zakopnutí). Dôležitou funkciou špičky je komfortné a priestranné prevedenie obuvi ( podľa možností okrúhla špička). Špičky môžu mať rôzny tvar: kónický, valcovitý, spoštený kužeľový alebo sploštený valcový tvar.

 1. Podrážka

Podrážka je spodná časť obuvi, ktorá obsahuje napínaciu stielku, podošvu a podpätok.

Prieskum nosenia topánok u žíen ukazuje, že viac ako 90% žien nosí topánky o 1 až 2 čísla menšie. Toto vedie k tvorbe pľuzgierov, kladivkovytých, drápovytých prstov, mozoľov a iných problémov nôh v strednom a neskoršom veku.

Radi by sme upozornili na to, že nosenie topánok takto malej alebo nevhodnej obuvi vedie k už spomenutým deformitám, avšak tieto deformity sa neprejevia okamžite, ale až o 5, 10 alebo aj 30 rokov neskôr.

Autor článku: Ing. Milada Nádašiová – školiteľka Centra medicinálnej pedikúry

Zdroj článku: Protetika a ortotika – Kalceotika, Monika Michalíková