Mykózy nôh


Mykózy nôh (NOHA) rozdeľujeme na mykózy kože chodidiel (lat. tinea pedis – pleseň) a onychomykózy (pleseň nechtov). Pôvodcom oboch druhov chorôb sú dermatofyty (huby ktoré sa špacializujú na parazitovanie na koži), ktoré sú zaroveň aj pôvodcom:

 

  • tinea cruris (je mykotická infekcia kože na dolnej polovici vonkajšej strany predkolení, vyskytuje sa najmä u mužov s cievnymi chorobami dolných končatín),
Zobraziť autentické obrázky
  • tinea corporis (mykotická kožná infekcia trupu, tela, postihnutá oblasť je suchá, okrúhla, presne ohraničená),
Zobraziť autentické obrázky
  • tinea faciei (mykotická infekcia postihujúca hladké plochy tváre) a 
Zobraziť autentické obrázky
  • tinea capillitii (mykotická infekcia postihujúca vlasatú časť hlavy, najčastejšie postihuje deti vo veku 4 –14 rokov, u dospelých je toto ochorenie zriedkavé, vlasy strácajú lesk vlasy vypadávajú).
Zobraziť autentické obrázky

Čo spôsobuje mykózy nôh a onychomykózy?

Počiatočným faktorom pre vznik mykóz je nosenie nepriedušnej obuvi, zvýšená potivosť chodidiel, ochorenie diabetes melitus (cukrovka, ktorá spôsobuje vysokú hladinu cukru v krvi a tá je dôvodom pre zníženie imunity, teda obranyschopnosti tela) alebo nepatrné poranenie chodidiel a stretnutie sa s mykotickou nákazou – najčastejšie v saunách a pri bazénoch, alebo na návšteve, kde si požičiame papuče od infikovaného človeka. Neliečenie banálnej medziprstnej mykózy môže viesť k jej rozšíreniu a zhoršeniu, či už v rámci kože chodidiel alebo ešte horšie, môže napadnúť nechtové platničky (onychomykóza).

Zobraziť autentické obrázky

Ako predchádzať mykotickej nákaze?

V prípade potivých nôh, je dôležité nenosiť nepriedušnú, umelinovú obuv (najlepšie sú kožené topánky), počas dňa si aj niekoľkokrát umyť nohy (aspoň vlhčeným obrúskom ovlhčiť nohy, medziprstie) nechať riadne vyschnúť prípadne poutierať chodidlá a medziprstie, obuť čisté ponožky a ideálne by bolo aj vymeniť topánky za suché.  Diabetici musia dodržiavať zvláštny režim kontroly svojich chodidiel. Denne treba kontrolovať, či na chodidle alebo v medziprstí (najmä medzi 4.prstom a malíčkom alebo 3. a 4. prstom) nie je zmenená koža, či na nej nie sú malé trhlinky, či v medziprstí nepozoruje prasknutú kožu s volánikmi belavej kože (obyčajne tento prejav ľudia pripisujú zapareniu, patrí však medzi prvé príznaky mykotickej nákazy). Nech už je možnosť dostať sa do kontaktu s nákazou akákoľvek malá, je dôležité dbať na to, aby sme pri každodennej hygiene umývali nohy, chodidlá a medziprstie dôkladne mydlom, následne dokonale tieto plochy vymyli čistou vodou (majitelia potivých nôh a diabetici môžu pridať tzv. kyslý oplach chodidiel – 1 liter čistej vody s polievkovou lyžicou octu), nohy následne nechať preschnúť a nakoniec dôkladne vyutierať samostatným uterákom na nohy, nezabudnúť na medziprstie a plochu pod prstami.

Keď už mykózu máme

Ak už mykotickou nákazou trpíme, alebo máme podozrenie, je základnou zásadou nechodiť na verejné kúpaliská, ani do sáun, či bazénov, na návštevy si nosiť výhradne vlastné prezuvky a topánky si od nikoho nepožičiavať ani nikomu svoje topánky nepožičiavať. Mykóza je ochorenie, ktoré treba liečiť, nestačí teda iba chodiť na pedikúru. Pedikérka môže ošetriť následok prejavov mykózy, ale vyliečiť túto chorobu musí lekár. Ten predpíše buď lokálnu liečbu (maste, roztoky) alebo zaháji liečbu celkovú, liekmi (antimykotikami). Ani po začatí lokálnej a dokonca ani pri celkovej liečbe ste však nad mykózou ani z ďaleka nevyhrali. Je nutné urobiť celkovú dekontamináciu  (očistenie) domácnosti, v rátane kobercov, podláh, postelí, vane, či sprchového kúta, ponožiek, pančúch a topánok (zimných, letných, jarných i jesenných, bez ohľadu na to, kedy sa mykóza prejavila). Všetky tieto povrchy treba umyť špeciálnym antimykotickým prípravkom (napr. Incidin M sprej), ponožky, pančuchy a topánky po každom použití vystriekavať antimykotickým prípravkom (opäť Incidin M sprej). Nohy dokonale umývať a utierať samostatným uterákom. Novým spôsobom ako zničiť mykózy, predovšetkým onychomykózy je použitie špeciálneho LED svetla, tzv. PACT fotodynamická terapia. Výhodou tejto metódy je, že nemá žiadne vedľajšie účinky a nevyžaduje si stálu pozornosť chorého ako to býva pri antimykotikách.

Po úplnom doliečení, aby nenastala recidíva

Ak už je mykóza úspešne preliečená a doliečená, je dôležité si uvedomiť, že organizmus je už na vždy osídlený mykózami. To znamená, že kedykoľvek sa vyliečený organizmus dostane do kontaktu s mykózou, veľmi ľahko sa choroba opäť prejaví (ochorenie recidivuje). Pri návšteve kúpalísk, verejných sáun, spoločných spŕch, napr. v telocvičniach treba používať vždy šľapky a pred odchodom z týchto zariadení je dôležité chodidlá a medziprstie dôkladne vydezinfikovať antimykotickým prípravkom. Naďalej platí používanie iba svojej obuvi.

Zobraziť autentické obrázky
Zobraziť autentické obrázky (Pact 1)
Zobraziť autentické obrázky (Pact 2)
Zobraziť autentické obrázky (Pact 3)
Zobraziť autentické obrázky (Pact 4)