Mykotické nechty


Mykóze nechtov najčastejšie predchádza mykóza pokožky na chodidle, častejšie však v medziprstí. Preto pred tým než začnete s ošetrovaním nechtov, skontrolujte pokožku nohy i medziprstia, či na nej nepozorujete farebné zmeny alebo neevidujete olupovanie pokožky ( v medzi prstí to začína záparkou – belavý povlak akoby mokrej pokožky v medziprstí). Je dôležité, aby tieto príznaky boli preliečené a až potom môžeme zahájiť účinný boj proti onychomykózam – plesniam nechtov. Na liečenie doporučujeme Canesten masť, Fungicidin, Terbinafin alebo Clotrimazolum masť. Unás používame Mykored forte krém, ktorý účinne ničí plesne na koži. 

Mykotické nechty v prvom rade dokonale vydezinfikujeme a používame ochranné pracovné pomôcky ako rukavice, rúška, jednorazový uterák, aby neprišlo k rozširovaniu infekcie. Časť nechtu, ktorá je napadnutá mykózou dokonale obrúsime, tak, aby sme odstránili čo možno najväčšiu mykotickú časť nechta. Na takto pripravený necht môžeme aplikovať fotodynamickú terapiu – PACT v kombinácií s Mykored sprejom alebo pipetou, prípadne klienta odoslať k dermatológovi. V prípade potreby môžeme urobiť ster nechtu, ktorý pošleme do mikrobiologického laboratória na rozbor, kde sa mykóza potvrdí alebo vyvráti.

Jednoznačne pri akejkoľvek doporučenej liečbe nechtu je nutné klienta oboznámiť s postupmi dekontaminácie: dezinfikovať ponožky, pančušky, topánky, podlahu, koberce, prosto všetko s čím prichádza noha klienta do kontaktu. Dezinfekciu robíme zásadne dezinfekčnými prípravkami s antimykotickým účinkom – tj. dettol nestačí. Používame napr. Incidin M sprej a podobne. Ponožky a pančuchy perieme zásadne v práčke oddelene na 60°C za pomoci pracieho prášku, alebo kapsule. Nepoužívame prírodné spôsoby prania.