Vložky do topánok


Prečo používame vložky do topánok?

Vložky alebo tiež stielky do topánok plnia rôzne funkcie pri ich nosení. Úlohou každého druhu vložiek do topánok je priniesť užívateľovi vyšší komfort nosenia topánok a chôdze. Aby sa tak stalo, je veľmi dôležité zvoliť správnu vložku na riešenie konkrétneho problému.

Rozdelenie vložiek podľa účelu použitia:

a) zmiernenie sily dopadu chodidla na podložku

b) odľahčenie alebo zaťaženie konkrétneho bodu chodidla (päta, metatarzálna pelota, Jungova bandáž)

c) zmiernenie zápachu, ochladenie a odvetranie chodidlovej časti nohy

d) zateplenie alebo odvetrávanie a ochladzovanie chodidla

e) harmonizácia čakier a energetických dráh, aktívna masáž reflexných bodov

f) zlepšenie ortopedickej štruktúry chodidla

g) zlepšenie ortopedickej štruktúry chodila v spojení s rešpektovaním aktuálnej ortopedickej štruktúry výsledkom čoho je postupná zmena postury (postoja v rámci celého tela) človeka.

Druhy vložiek

a) zmiernenie sily dopadu chodidla na podložku

Gélové alebo silikónové vložky do topánok

Gélové a silikónové vložky do topánok sú vložky, ktorých úlohou je v prvom rade zmiernenie sily dopadu chodidla na podložku, čiže podlahu. Sú veľmi mäkké, pri nosení dodávajú pocit „ako na obláčiku“. Ich nosením nedocielime, aby chodidlo zmenilo svoje postavenie. Táto vložka je vhodná najmä pre starších ľudí, ktorým by z hľadiska tuhosti kostného spojenia chodidla (tuhosti chodidla) klasická vložka priniesla len zhoršenie komfortu chodenia. Vhodné sú tiež pre diabetikov – seniorov (pozor však na Charcotovu nohu, vtedy je ich použitie absolútne nevhodné).  Tento druh vložky je možné zakúpiť v každej predajni obuvi alebo v lekárňach.

 

b) odľahčenie alebo zaťaženie konkrétneho bodu chodidla (päta, metatarzálna pelota, Jungova bandáž)

Metatarzálna pelota a Jungova bandáž

Metatarzálna pelota je ľudovo povedané „srdiečko do topánky“. Tento druh vložky slúži na podporu priečnej klenby (tj. klenby pod prstami). Je vhodné ju vkladať do topánok, hneď ako je zmena postavenia prstov viditeľná z vyklenutých na spadnuté. Nepoužívame ju keď je priečna klenba tuhá. Tento druh vložky je možné kúpiť v špecializovaných predajniach obuvi so zameraním sa prevažne na zdravotnú obuv alebo v predajniach zdravotníckych pomôcok. Zakúpiť ju možno buď v prevedení s lepiacou časťou alebo ako terapeutickú pomôcku so širokou gumičkou.

Jungova bandáž je práve spomínanou terapeutickou pomôckou (predpisuje ju lekár-ortopéd). Ide o metatarzálnu pelotu, ktorá je prišitá na široký pás gumy. Veľmi ľahko sa upevňuje na nohu a drží aj počas chôdze v správnej polohe. Klasická pelota sa do vnútra topánky vlepí. Lepíme ju vždy pod priesečník priečnej klenby (čiara spájajúca palcový kĺba a malíčkový kĺb) a osi spájajúcej druhý prst od palca so stredom päty. Pelota musí byť vždy orientovaná špicatou časťou do chodila. Uchytenie nalepovanej peloty je veľmi obtiažne, preto by tento druh vložky mali vkladať odborníci, nie klienti sami.

Podpätenka

Podpätenka je typom vložky, ktorá sa vkladá do topánky u tých klientov, ktorí majú jednu nohu dlhšiu oproti druhej (hovoríme o skrátení nohy max. o 1 cm, väčšie dĺžkové rozdiely rieši lekár – ortopéd). Vkladáme ju do topánky kratšej nohy, aby sme ju predĺžili. Podpätenka sa využíva účinne aj pri tzv. vyklenutej nohe, ľudovo povedané „nohe s vysokou klenbou“. Vložením podpätenky účinne odľahčíme ťah väzu, ktorý zodpovedá za vyklenutie pozdĺžnej klenby, zaťažíme pätu a odľahčíme špičku. Pri poruche zvanej vyklenutá noha je tiež vhodné klientovi odporučiť nosiť mierne zvýšený opätok (max. 2 cm), účinky sú podobné ako pri podpätenke.

Podpätenka sa vyrába aj v prevedení s otvorom – odľačením na tzv. pätnú ostrohu, ktorú môžeme klientovi doporučiť pri bolestiach päty.

Tojštvrťová vložka

Predstavuje kombináciu podpätenky a metatarzálnej peloty.

 

 

 

c) zmiernenie zápachu, ochladenie a odvetranie chodidlovej časti nohy

Deo vložky do topánok, dierkované vložky

Ide o druh vložiek, ktoré majú za úlohu neutralizovať typický pach, niekedy až zápach chodidiel a zlepšiť odvetranie chodidla. Klient, ktorý má potiaže s nadmerným potením a zápachom chodidiel musí okrem spomínaného druhu vložiek dodržiavať špeciálny hygienický režim, tj. nohy počas dňa aspoň raz mokrou jednorazovou utierkou poumývať, nechať vyschnúť a obuť si suché, čisté ponožky. Vložky či už deo alebo diekované je nutné minimálne raz za mesiac vymeniť za nové. Zakúpiť sa dajú v každej predajni obuvi.

Kožené vložky do topánok

Sú vložky, ktorých úlohou je vystlať topánku s umelým futrovaním, ktoré je mnohokrát príčinou zápachu chodidiel, čiže by sa dalo povedať, že kožená vložka je špeciálnym druhom deo vložky.

d) zateplenie chodidla

Kožušinové vložky, vložky z plste s hliníkovými poťahmi

Tieto vložky sa používajú na zateplenie zimných topánok. Je možné ich zakúpiť, v ktorejkoľvek predajni topánok. Pri ich kúpe je dôležité dbať na dostatočnú veľkosť topánky, obyčajne sú tieto vložky hrubé, preto môže zabrať podstatnú časť topánky.

e) harmonizácia čakier a energetických dráh, aktívna masáž reflexných bodov

Vložky harmonizujúce čakry, energetické dráhy

Úlohou týchto vložiek je harmonizácia ľudského tela na základe učenia čínskej medicíny.

Vložky s masážnymi výrastkami na aktívnu masáž reflexných bodov

Vložky sa vkladajú do topánok, aby masírovali reflexné body chodidla. Nie sú vôbec vhodné pre diabetikov. Noha diabetika potrebuje mäkkú stielku, bodové výrastky môžu vytvoriť otlaky, ktoré sa veľmi zle hoja.

e) zlepšenie ortopedickej štruktúry chodidla

„Ortopedické vložky“

Je možné zakúpiť ich v zdravotníckych pomôckach. Predávajú sa podľa veľkosti topánok, majú klenutú pozdĺžnu klenbu a metatarzálnu pelotu. Sú najnevhodnejším druhom vložiek vôbec. Tieto vložky nerešpektujú individualitu chodidla, nekopírujú šírku chodidla, uloženie metatarzálnej peloty je pre mnohé typy chodidiel nevhodné. Jediné čo tento druh vložky rešpektuje, je dĺžka chodidla.

Ortopedické vložky do topánok

Predpisuje ich vždy lekár – ortopéd, kopírujú reálnu veľkosť nohy (čo do dĺžky i do šírky). Vzhľadom na to, že nosíme topánky, ktoré sa nám zdajú byť dostatočne široké, sa šírka ortopedickej topánky (predpísaná ortopédom) zdá byť veľmi široká. Tým sa do žiadnej topánky, ktoré máme doma vložka nezmestí. A keď chceme k vložkám dokúpiť topánky, ktoré sa nám páčia a do nich sa vložky zmestí, je to veľmi obtiažne.

g) zlepšenie ortopedickej štruktúry chodila v spojení s rešpektovaním aktuálnej ortopedickej štruktúry výsledkom čoho je postupná zmena postury (postoja v rámci celého tela) človeka

Temoplastické vložky do topánok

Vložky sú pred tvarované, vyrobené na určitú dĺžku a šírku chodidla. Pôsobením vysokej teploty sú tvarovateľné na konkrétny tvar chodidla, nalepením rôznych segmentov môžeme meniť postavenie celého chodidla, následne aj celej postury tela. Tento druh vložiek sa vyrába presne na konkrétnu nohu.

 

Športové vložky

Sú termoplastické vložky vyrobené vždy na konkrétny druh športovej aktivity. Pôsobením tepla sa dotvarujú na konkrétny tvar chodidla.

 

Autor článku: Ing. Milada Nádašiová – školiteľka Centra medicinálnej pedikúry