Poradňa


Všimla som si, že ste zaradili do časopisu novú rubriku o nohách a keďže ju pripravuje odborníčka, mám dotaz. Neviem ako si mám správne strihať nechty, keďže brušká prstov mám okrúhle. Väčšinou všade čítam, že nechty na nohách sa strihajú dorovna, ale ako to mám robiť?

Zásady správneho strihania nechtov sú predmetom relatívne dlhých hodín výuky aj pre pedikérky – profesionálky samotné.

Vždy hovorím, že nechty by mali byť strihané najviac dorovna ako je to možné. Lebo je množstvo prípadov, kedy skutočne nechty nie je možné ostrihať dorovna. Teda nechty by paušálne nemali byť strihané úplne dorovna. Takto sa strihajú len nechty, ktoré v minulosti bolo potrebné kvôli deformáciám vyrovnávať, alebo inak ošetrovať a sanovať.

Zásada je taká, že necht nesmie byť vystrihovaný z nechtových valov. Nechtové valy sú postranné záhyby kože, ktoré nechty z bokov prekrývajú. V týchto miestach, kde je necht prirastený k nechtovému lôžku, necht nemá byť tvarovaný. Má sa tu zachovávať jeho prirodzený tvar. Aj napriek tomu, že sa to majiteľovi nechtu, či pedikérke nemusí páčiť. Tvar nechtu môžeme umelo upravovať strihaním či pilníkovaní vo voľnom okraji (tj. v mieste kde už nie je necht prirastený k nechtovému lôžku – laicky povedané ku koži).

Vaše nechty môžete strihať aj do oblúka, nie však do guľata. Rožky nechtov môžete jemne zaobliť, aby nepretŕčali cez bruško prsta a aby netrhali pančušky, či ponožky. Pre názornosť prikladám obrázok.

Ak si nie ste istý ako správne strihať nechty, je lepšie navštíviť odbornú pedikúru, kde Vám bude priamo pedikérka strihať nechty. Sú totiž prípady, keď je veľmi dlhé nechtové lôžko a nechtové valy veľmi krátke, alebo naopak, keď je nechtové lôžko krátke a nechtové valy dlhé, prípadne sú nechty veľmi lyžičkovité alebo nechty majú tvar lichobežníka, vtedy je lepšie poradiť sa z odborníkom o tom ako správne nechty strihať. Toto sú špecifické prípady, kedy je čiastočne nutné pozmeniť spôsob skracovania nechtu. Sú to však výnimky.