Kŕčové žily


Čo sú kŕčové žily

Kŕčové žily alebo latinsky varixy sú vypuklé rozšírené obyčajne povrchové žily na dolných končatinách. Trápia viac ženy ako mužov. Predpokladá sa, že na cca 90% ide o vrodenú slabosť väziva žilových stien, ktorá sa môže pri nadmernej záťaži vydúvať. Varixy sa v prvých štádiách ochorenia môžu prejavovať bolesťami v lýtkach, kŕčmi, svrbením, pocitom ťažkých nôh. Neskôr, keď príde k viditeľným prejavom, môžu sa i zapáliť čo sa prejaví hlavne bolesťou na dotyk v priebehu žily. Neliečením zápalu žíl dochádza k poškodeniu hlbokého tkaniva a vytvoreniu tzv. vredu predkolenia – tiež známeho ako bércové vredy.

 

Proces vzniku kŕčovej žily

Vo všetkých žilách v ľudskom tele sa nachádzajú chlopne, ktoré zabraňujú refluxu, tj. spätnému chodu krvi a podporujú správny smer prúdenia krvi v nich. Kým je človek mladý, steny žíl sú dostatočne pevné. Žily a celkovo cievy sú udržiavané na svojom mieste a vo svojom tvare aj pôsobením svalov a ich napätia. Neskôr už nie sú svaly také pevné a cievne steny sa na genetickom podklade vrodenej menejcennosti väzivového tkaniva ( vrodená slabosť väzivovej zložky žíl) v žilovej stene vzniká ochabnutie žilovej steny. Chlopne v cievach postupne prestanú doliehať a dochádza ku tzv. hemodynamickým zmenám: povrchový a hlboký žilový systém je pospájaný systémom spojovacích žíl, pri kŕčových žilách sa hromadí krv v povrchových žilách. Svalová pumpa lýtkových a stehenných svalov (tzv. periférne srdce) počas chôdze už nie je funkčná ako by mala byť, čím sa zhoršuje krvný prietok, žilový tlak sa zvyšuje a povrchové žily sa rozširujú a prenikajú viac na povrch kože. Žily majú modro – fialovo – zelené sfarbenie na povrchu kože. Štádiá ochorenia kŕčových žíl

 1. štádium – nedovieravé chlopne povrchového žilového systému
 2. štádium – postihnuté aj chlopne hlbokého žilového systému
 3. štádium – nedovieravé chlopne na spojovacom žilovom systéme, vzniká chronická žilová nedostatočnosť, ktorá sa prejaví opuchom, zmenou pigmentácie kože, ekzémom až vredom predkolenia, najčastejšie na oblúku vnútorných členkov.

Vážnejšími komplikáciami kŕčových žíl sú zrazeniny – tromby, praskliny (keď sa žila dostane na povrch kože a následkom aj malého poranenia sa praskne a krváca) alebo zápal žily z vnútra a jeho neliečením, alebo nesprávnym liečením, prípadne imobilitou sa zápal zhoršuje až vznikne vred predkolenia.

Zakázané úkony v pedikúre pre klientov s kŕčovými žilami

Pri pedikúre je striktne zakázané vykonávať akýkoľvek druh masáže, už vôbec nie klasickú masáž chodidiel ani predkolenia.

Prečo je masáž pri tomto ochorení zakázaná? Vyplýva to z povahy daného ochorenia. Preplnené a uvoľnené žily sa vydúvajú a vytvárajú tzv. klky, kde krv dostatočne neprúdi. Keď krv neprúdi, začne tuhnúť, vytvárať krvné zrazeniny, tzv. tromby (aby lekár ovplyvnil výskyt trombov na minimum predpisuje pacientovi lieky na riedenie krvi). Masážou sa tromby môžu dať do pohybu a v miestach, kde je žila užšia môžu túto žilu upchať. To spôsobí na jednej strane žily preplnenie a na druhej nedokrvenie, do tohto miesta potom neprúdia živiny ani vitamíny a splodiny bunkového metabolizmu a toxíny sa nemôžu odplaviť. Na tomto mieste potom vznikajú komplikácie, ktoré patria na riešenie do rúk lekárovi.

Pri ošetrovaní klientov s kŕčovými žilami, treba veľmi dbať na neporušenie integrity kože klienta – neporanenie. A to najmä preto, lebo mnoho z týchto klientov má predpísanú medikamentóznu (liekovú) liečbu na riedenie krvi – jedným z najčastejšie predpisovaných liekov je Anopirín. Tj. akékoľvek zranenie dlho a výdatne krváca a ťažko sa hojí.

Odporúčanie pre klientov s kŕčovými žilami

V pedikérskej praxi sa často stáva, že klient, ktorý má kŕčové žily, tento zdravotný problém nerieši vôbec alebo len ako estetický problém. V prvom rade treba klientovi odporučiť navštíviť všeobecného lekára, ktorý pacienta s problémom kŕčových žíl posiela ďalej k lekárovi ANGIOLÓGOVI. Špecialista na žily určí ďalší postup liečenia buď konzervatívnym spôsobom alebo invazívnym spôsobom, ako dobrú podporu môže určiť aj homeopatické liečenie – toto však je len podporou ku konzervatívnej, či invazívnej liečbe.

V našej pedikérskej praxi ste sa určite stretli s tým, že klient mal jednu nohu teplú a druhú nepomerne studenšiu. Obyčajne je to spôsobené tým, že nastala uzávera, tj. uvoľnený trombus – krvná zrazenina sa dala do pohybu a dostala sa do miesta v žile kadiaľ sa nemohla dostať ďalej a tak dané miesto uzavrela. Tejto jav je veľmi závažný a preto, ak niečo podobné zistíte počas svojej práce, je nutné poučiť o tom klienta a doporučiť mu čo najrýchlejšie navštíviť lekára – angiológa, ktorý tento problém obyčajne bez následkov vyrieši.

Konzervatívna liečba varixov

 1. Nosenie kvalitných kompresívnych elastických zdravotných pančúch, ktorých dĺžku a stupeň kompresie (stiahnutia) vám určí vždy lekár.
 2. Medikamentózna liečba – čiže lieková forma liečby, ktorú rovnako určuje lekár najčastejšie nasadením Anavenol – u  alebo dnes veľmi populárneho Detralex – u, prípadne iných druhov liekov na riedenie krvi – Anopirín.

Invazívne formy liečby kŕčových žíl

 1. Sklerotizačná liečba – SKLEROTERAPIA – je to metóda, pri ktorej sa do rozšírených žíl v dolných končatinách vstrekuje roztok, ktorý spôsobí zlepenie žilových stien a postupným prerastaním väziva dôjde k uzavretiu priesvitu žily.
 2. Liečba laserom, vnútrožilová miniinvazívna metóda, funguje podobne ako skleroterapia, iba sa prevádza za pomoci laseru a využíva sa pri menších žilkách.
 3. Operácia kŕčových žíl chirurgickým zákrokom, kedy sú poškodené žily kompletne odstránené. V dnešnej dobe sa odstraňovanie nefunkčných žíl pomocou chirurgických postupov prevádza dvomi spôsobmi:

1. KLASICKÁ METÓDA

Pri operácii sa používa štandardné chirurgické inštrumentárium. Kŕčové žily sa odstraňujú pomocou nožov, stripperov. Musia sa robiť chirurgické operačné rany, cez ktoré sa odstraňujú kŕčové žily.

2. RFITT METÓDA

RFITT ( RádioFrekvenčne Indukovaná TermoTerpia) varixov dolných končatín predstavuje vnútrocievny spôsob liečby, pri ktorom sa do lumenu poškodenej cievy zavádza tenká sonda. Princípom rádiofrekvenčnej operácie je tvorba tepelnej energie bipolárnou elektródou na konci sondy, ktorá spôsobuje uzatvorenie poškodenej cievy bez porušenia okolia.

Výhodou RFITT metódy sú výborné estetické výsledky, vysoký pooperačný komfort, rýchly návrat k bežným aktivitám, minimalizácia rizika infekcie, skrátenie doby nevyhnutného nosenia elastickej kompresie dolných končatín, skrátenie doby práceneschopnosti.

Homeopatická liečba

Hlavný liekom je rutín, ktorého konzumáciou v akomkoľvek jedle aspoň 2x týždenne napomáha k zlepšeniu stavu celkového cievneho systému. Pohánka obsahuje rutín. Ďalšie potraviny, ktoré prečisťujú a zlepšujú cievny systém sú:

Zelenina – cibuľa, cesnak, pažítka, paradajky, čerstvé mladé lístky žihľavy – zlepšujú stav ciev, treba ich intenzívnejšie konzumovať.

Nápoje – šťavy z grapefruitov, citrónov, pomarančov – kvôli vysokému obsahu vitamínu C.

Čaje – pohánkový, šípkový, žihľavový, zmes bylín – vysoký obsah rutínu.

Domáce ošetrovanie nôh s kŕčovými žilami

 1. Každý večer sprchujte nohy od chodidiel smerom ku kolenám alebo až po stehná studenou vodou a následne teplou vodou. Postup opakujeme 5 krát, ukončujte vždy studenou vodou, následne nohy vyložte do polohy nad úroveň srdca.
 2. Nohy potierajte (pozor nie masáž!!!) gélmi s výťažkami z nechtíka lekárskeho (pôsobí protizápalovo), rumančeka kamilkového, pagaštanu konského.
 3. Nenoste dlhodobo topánky s vysokým opätkom.
 4. Vyhýbajte sa dlhodobému státiu (prechádzaním alebo aspoň prešľapovaním), dlhodobému sedeniu (prechádzaním a krátkym cvičením), kríženiu a pritláčaniu nôh o okraj stoličky, vyčerpávajúcej fyzickej aktivite (napr. náročným túram, silovým športom)
 5. Vyvarujte sa horúcim kúpeľom, častým pobytom v saune a intenzívnemu slneniu – vyvarujete sa spomaľovaniu krvného obehu.
 6. Jedzte ľahko stráviteľné jedlá, ťažko stráviteľné jedlá a jedlá s vysokým obsahom purínov sú zdrojom kyseliny močovej (nachádzajú sa v napr. mladom mäse, vnútornostiach, káve, silnom čaji), nepite alkohol a vyvarujte sa fajčeniu (najmä v kombinácii s hormonálnou antikoncepciou).
 7. Nenoste “Škrtiace” ponožky a podkolienky, úzke nepružné nohavice.
 8. Vždy, ale vždy dbajte na pokyny Vášho ošetrujúceho lekára.
Zobraziť autentické obrázky

Autor článku: Ing. Milada Nádašiová – Centrum medicinálnej pedikúry

Zdroj informácií: www.edusan.sk, MUDr. Allen Dimov, www.primar.sme.sk, www.chirosa.sk